
Funkcjonalny wymiar policentryczności: powiązania, komplementarność, współzależność i interakcja („Functional dimension of polycentricity: linkages, complementarity, interdependence, and interaction”).
Serdecznie zapraszamy na posiedzenie naukowe Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, które odbędzie się 24 kwietnia 2025r. o godzinie 10:55 w sali 104. Podczas posiedzenia mgr inż. Donata Wysocka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Academia Rerum Socialium, dr Ben Derudder, prof. UMK oraz dr Weiyang Zhang z katedry Studiów Miejskich i Zrównoważonego Rozwoju wygłoszą referat pt.: „Funkcjonalny wymiar policentryczności: powiązania, komplementarność, współzależność i interakcja” („Functional dimension of polycentricity: linkages, complementarity, interdependence, and interaction”).
Policentryczność zyskuje coraz większe globalne znaczenie zarówno jako koncepcja normatywna dla planowania przestrzennego i zarządzania, jak i jako konstrukt analityczny w geografii miast. Kluczowym wyzwaniem w rozwoju policentrycznych regionów miejskich jest kształtowanie funkcjonalnej integracji między ośrodkami, które obejmują. Jednym ze sposobów, w jaki policentryczne regiony miejskie są integrowane lub poprzez które inne formy integracji stają się czytelne, jest ich nazewnictwo. W ramach referatu omówione zostaną wyniki dwóch badań. Pierwsze z nich, o zasięgu globalnym, koncentruje się na zależności pomiędzy strategią nazewnictwa, a szeregiem zmiennych osadniczych, geograficznych, społeczno-demograficznych i ekonomicznych. Drugie natomiast, oparte na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego wśród 3084 mieszkańców ośmiu największych regionów miejskich w Polsce, koncentruje się na tym, w jaki sposób odbiór nazw regionów, wyrażony poprzez przypisywane im funkcje, oddziałuje na deklarowane poziomy tożsamości i przywiązania regionalnego mieszkańców. W rezultacie nazwa regionu, traktowana często jako czysto administracyjny element, zyskuje znaczenie zarówno jako strategiczne narzędzie dla zarządzania regionalnego, jak i symboliczny nośnik znaczeń kształtujących społeczne postrzeganie przestrzeni.
Badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, konkurs MAESTRO-12: „Polycentric urban regions: identification, measurement and development”; numer projektu: 2020/38/A/HS4/00312.