W nowym roku akademickim do zespołu pracowników badawczo-dydaktycznych dołączyli dr inż. Przemysław Sala (Katedra Geologii i Hydrogeologii) oraz dr Sławomir Sulik (Katedra Meteorologii i Klimatologii).
Dr inż. Przemysław Sala ukończył studia magisterskie na kierunkach Geologia na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Górnictwo i Geologia na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Następnie podjął studia doktoranckie w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2023 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Geneza hiatusów w naciekach jaskiniowych – studium na wybranych przykładach”. Rozprawa doktorska została wyróżniona przez Radę Dyscypliny Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematyka naukowa podejmowana przez dr. inż. P. Salę związana jest z zagadnieniami dotyczącymi geologii krasu, speleogenezy oraz sedymentacji słodkowodnych skał węglanowych. W szczególności swoje zainteresowania naukowe realizuję poprzez analizę procesów odpowiedzialnych za chemiczną oraz mechaniczną destrukcję nacieków jaskiniowych, trawertynów i martwic wapiennych. Badania prowadził dotychczas m. in. na obszarze Tatr Niżnych, Słowackiego Krasu, jak również Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dotychczas był wykonawcą w dwóch projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Ich tematyka dotyczyła rekonstrukcji zdarzeń paleosejsmicznych oraz obecności luk stratygraficznych zapisanych w profilach nacieków jaskiniowych. Dr inż. P. Sala był również kierownikiem projektu „Pochodzenie i migracja siarczanów w wodach strefy wadycznej krasu węglanowego” finansowanego w ramach działania Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza UJ. Aktualnie jest kierownikiem projektu NCN MINIATURA pt. „Warunki krystalizacji permskich kalcytowych wypełnień krasowych określone z zastosowaniem inkluzji fluidalnych”. Wyniki dotychczasowych badań prowadzonych przez dr. inż. P. Salę były publikowane w czasopismach naukowych o randze międzynarodowej. W trakcie studiów doktoranckich odbywał staże zagraniczne m. in. w Instytucie Badań Jądrowych Węgierskiej Akademii Nauk w Debreczynie (Węgry), jak również w Instytucie Geologii na Uniwersytecie w Innsbrucku (Innsbruck Quaternary Research Group, Austria). W minionych latach wielokrotnie brał czynny udział w wydarzeniach o charakterze popularnonaukowym (m. in. Festiwal Nauki oraz Małopolska Noc Naukowców). Był również współorganizatorem dwóch konferencji (Sympozjów Speleologicznych) o zasięgu krajowym . Ponadto w roku akademickim 2023/2024 był również opiekunem naukowym projektu „Uwarunkowania geologiczne krasowego odwodnienia masywu Kanin w Alpach Julijskich (Słowenia)” realizowanego w ramach projektu „Zespołowa aktywność naukowa studentów”.
Dr Sławomir Sulik ukończył studia na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2019 roku. W październiku 2020 roku został przyjęty do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych „Academia Scientarium Thoruniensis” UMK, którą ukończył w bieżącym roku. W ramach Szkoły Doktorskiej S. Sulik prowadził badania naukowe nad burzami i wyładowaniami atmosferycznymi. Jest autorem lub współautorem 8 artykułów naukowych. Artykuły te zostały opublikowane w renomowanych czasopismach, np. Weather and Climate Extremes. Wyniki swoich badań referował na konferencjach krajowych i zagranicznych. Przez cały czas aktywnie poszerzał swoją wiedzę i umiejętności. Uczestniczył w szkoleniach i warsztatach z zakresu informatyki (programy GIS, programowanie w języku R, modelowanie, zobrazowania satelitarne). Ukończył szkołę Forecasting Severe Convection, zorganizowaną przez przez European Severe Storms Laboratory w Wiener Neustad w Austrii. Realizuje także Program Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego w zakresie zmian użytkowania ziemi w Stacji w Koniczynce. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geofizycznego (Oddział Pomorski) oraz działa w Stowarzyszeniu Polscy Łowcy Burz „Skywarn Polska” w roli prognosty. Jego prognozy wystąpienia burz na podstawie wyliczanych parametrów konwekcyjnych są dostępne w internecie na stronie Stowarzyszenia.
Nowym pracownikom życzymy wielu sukcesów naukowych i dydaktycznych!
fot. materiały nadesłane