Mamy przyjemność poinformować, że dr. hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK, dyrektor Centrum Badań Polarnych Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wraz z naukowcami z Polski i Norwegii otrzymał finansowanie na projekt HarSval - Bilateral initiative aiming at Harmonisation of the Svalbard cooperation. Projekt został zainicjowany przez Polskie Konsorcjum Polarne, do którego nasz uniwersytet należy od wielu lat. Będzie w nim uczestniczyło 11 uniwersytetów i instytutów naukowych z Polski i 14 z Norwegii.
Budżet projektu wynosi 1,58 MLN EURO, w tym dla 73 121 EURO. 2. Czas trwania projektu: 12 miesięcy - od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r.
Prace będą się odbywać w ramach Funduszu Współpracy, jako predefiniowanej inicjatywy realizowanej przez partnerstwo polsko-norweskie. Polsko-norweska współpraca zostanie również wykorzystana do wzmocnienia kompetencji i umiejętności, a także do internalizacji i zwiększenia widoczności polskiej społeczności polarnej.
Nowa dwustronna inicjatywa doskonale wpisuje się w cele funduszy EOG i funduszy norweskich, wspierając ważny obszar polskich badań podstawowych prowadzonych przez polską społeczność polarną i znacząco wzmacniając dwustronne stosunki między Polską a Norwegią w tym obszarze. Działania mające na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych między Norwegią a Polską, tworzenie sieci, wymianę, dzielenie się i transfer wiedzy, technologii, doświadczeń i najlepszych praktyk między podmiotami w Polsce i podmiotami w Norwegii zostały określone przez Polskie Konsorcjum Polarne we współpracy z partnerami norweskimi. Naukowcy reprezentujący szerokie spektrum dyscyplin będą zaangażowani w działania wspierające integrację i zwiększające spójność infrastruktury obserwacyjnej Svalbardu.
Projekt ma na celu wzmocnienie istniejącej współpracy i wspieranie nowych partnerstw między naukowcami z Polski (w tym UMK) i Norwegii, łącząc zarówno podmioty istniejące od dawna, jak i nowych członków zespołu. Razem, członkowie zespołu wniosą istotny interdyscyplinarny wkład w tę wschodzącą dziedzinę badań, z indywidualnymi specjalizacjami w teledetekcji, fizyce śniegu, glacjologii, chemii, biogeochemii, hydrologii i mikrobiologii.
Zespół z Centrum Badań Polarnych UMK, pod kierownictwem prof. Ireneusza Soboty będzie przede wszystkim prowadził badania lodowców i pokrywy śnieżnej na Spitsbergenie w ramach zadania WetSnowEx: A Cross-Disciplinary Study on Snow Ecosystems during the Melting Period in Svalbard. Planujemy zebrać szerokie spektrum informacji na temat właściwości śniegu i procesów zachodzących w pokrywie śnieżnej od maksymalnej akumulacji do końca okresu topnienia. Będą to pomiary nie tylko właściwości fizycznych śniegu, niezbędne do kalibracji produktów teledetekcyjnych, ale także, co nie mniej ważne, zbieranie próbek do analizy chemicznej i mikrobiologicznej, niezbędne do zrozumienia uwalniania zanieczyszczeń z pokrywy śnieżnej i procesów ekologicznych zachodzących podczas topnienia śniegu w Wysokiej Arktyce.
Naukowcy z UMK będą również aktywnie prowadzili prace mające na celu modernizację i standaryzację systemu obserwacji Svalbardu w obszarach priorytetowych dla polskiej i norweskiej społeczności polarnej - najbardziej naukowy komponent projektu, obejmujący kilka wspólnych polsko-norweskich kampanii terenowych; Działania mające na celu rozwój kompetencji i umiejętności, umiędzynarodowienie i zwiększenie widoczności polskiej społeczności polarnej, realizowane we współpracy polsko-norweskiej - wsparcie mobilności naukowców, konkursy na staże, kursy, konferencje i badania dla studentów i doktorantów, Szkoła Hydrologii Polarnej, która odbędzie się jesienią 2024 r. w Polsce; Działania w obszarze FAIR data i otwartej nauki - warsztaty, szkolenia, rozwój systemu udostępniania danych w Polsce i zwiększenie połączenia z SIOS Data Portal; Działania w obszarze upowszechniania, komunikacji i zarządzania - zarządzanie projektem oraz dwa warsztaty (w Polsce i Norwegii) dotyczące planowania strategicznego, informacji zwrotnej i przejrzystości w badaniach, podstaw prawnych badań naukowych i prac rozwojowych, prawa własności intelektualnej, danych osobowych i innych informacji.
Centrum Badań Polarnych UMK w ramach projektu zorganizuje również w Toruniu Workshop Glacjologiczny pod kierownictwem I. Soboty.
Finasowanie zostało przyznane na podstawie Umowy w sprawie wdrażania i finansowania predefiniowanej inicjatywy bilateralnej HarSval w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (Zgodnie z art. 2.5.3 Umowy w sprawie Funduszu Współpracy Dwustronnej i art. 4.7 Regulacji w sprawie wdrażania Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021).