W połowie września na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem (OKZŚ). Do Torunia przyjechało ponad 80 przedstawicieli wszystkich krajowych ośrodków naukowych i badawczych zajmujących się problematyką zanieczyszczenia świetlnego w Polsce. Wśród uczestników byli także m.in. Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski, Redaktor Naczelna czasopisma KOSMOS – prof. Krystyna Skwarło-Sońta, były przewodniczący Polskiego Komitetu UNESCO-MAB – prof. Roman Soja, przedstawicielka Rzecznika Praw Obywatelskich Małgorzata Żmudka-Wyrwał, a także liczna reprezentacja parków krajobrazowych, samorządów lokalnych i regionalnych. Głównym celem wydarzenia była prezentacja aktualnego stanu wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie zanieczyszczenia środowiska sztucznym światłem oraz dyskusja nad działaniami służącymi łagodzeniu jego negatywnych skutków.
W programie tegorocznej OKZŚ znalazło się ponad 40 wystąpień zaprezentowanych w ramach sesji otwarcia, czterech tematycznych sesji referatowych, interaktywnej sesji posterowej oraz sesji praktycznej i panelowej. Wykład inauguracyjny zatytułowany Nasze miejsce pod nocnym niebem, transmitowany równocześnie on-line, wygłosił dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas sesji praktycznej swoją premierę miały zestawy edukacyjne przygotowane przez LPTT z myślą o wieloaspektowej edukacji w zakresie tematyki zanieczyszczenia światłem. Podczas konferencji, równocześnie w kilku miejscach Torunia, umieszczono pneumatyczne, gigantycznych rozmiarów, modele planet (na WNoZiGP było Słońce), które stanowiły elementy gry miejskiej oraz edukacyjnych punktów terenowych. Uczestnicy konferencji uczestniczyli także w recitalu fortepianowym Mateusza Krzyżowskiego – laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy z 2023 roku oraz w uroczystości zamknięcia Światowego Kongresu Kopernikańskiego, w tym w wykładzie pt. From Nicolaus Copernicus to James Webb: New World Views wygłoszonym przez prof. Ewine van Dishoeck z Obserwatorium Uniwersytetu Lejdejskiego.
Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem, podobnie jak Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, była wydarzeniem towarzyszącym Światowemu Kongresowi Kopernikańskiego organizowanemu w 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Organizatorami konferencji był Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Light Pollution Think Tank przy współpracy z Programem Ciemne Niebo – Polska oraz Stowarzyszeniem POLARIS-OPP.