W dniach 13-14 października odbyła się planowana wcześniej konferencja naukowa pt. Parki krajobrazowe: nauka, edukacja, turystyka i praktyka. Konferencja to efekt współpracy Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu, Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą i Towarzystwa Przyjaciół Doliny Wisły. Skład organizatorów nie był przypadkowy, ponieważ była to konferencja z okazji jubileuszu 30-lecia Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, 25-lecia Chełmińskiego Parku Krajobrazowego, 5-lecia Parku Krajobrazowego Gór Łosiowych (razem tworzą Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą) oraz 25-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły. Wydarzenie miało miejsce w Grucznie koło Świecia. Współpraca praktyków i naukowców zajmujących się środowiskiem przynosi bardzo dobre rezultaty. W konferencji uczestniczyło około 50 osób, natomiast w części jubileuszowej kolejnych 50 osób. W konferencji brali udział przedstawiciele: nauki z różnych ośrodków naukowych, parków krajobrazowych (nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego), samorządowcy, lasów państwowych, członkowie Rady Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz specjalni goście z Urzędu Marszałkowskiego, studenci czy przedstawiciele społeczności lokalnej. W trakcie konferencji był czas na świętowanie jubileuszu, były wystąpienia gości za sali obrad oraz zaprezentowano 5 krótkich filmów, gości, którzy nie mogli osobiście przyjechać.
W trakcie pierwszego dnia konferencji zaprezentowano 15 bardzo ciekawych referatów i jeden poster, zestawionych w czterech blokach:
- ….o parkach krajobrazowych,
- ….o Dolinie Dolnej Wisły,
- ….o turystyce, atrakcjach i walorach,
- ….o przyrodzie, projektach i przeciwnościach.
W drugim dniu konferencji, tzw. sesji terenowej, Organizatorzy pokazali bogactwo przyrodnicze i kulturowe regionu, w tym celu przygotowali 5 stanowisk terenowych.
Dziękujemy wszystkim gościom za aktywny udział w konferencji. Szczególne podziękowania należą się organizatorom, za włożony trud w przygotowanie konferencji, jej przeprowadzenie, wydanie materiałów konferencyjnych, przygotowanie stanowisk terenowych i aprowizację gości. Dalsze informacje w fotorelacji dr Czesława Adamiaka.
W imieniu szerszego zespołu Organizatorów
Przewodniczący komitetu naukowego i organizacyjnego
Tomasz Karasiewicz