29 maja odbyły się obchody Interaktywnego Dnia Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. W tym roku po raz pierwszy, z powodu sytuacji epidemicznej, całość obchodów odbywała się w formie wydarzeń internetowych.
W Wydziałowej Galerii Najlepszych Absolwentów pojawił się "ponownie" portret Leszka Dąbrowskiego, który w zeszłym roku akademickim ukończył II stopień turystyki i rekreacji. Nasz Najlepszy Absolwent zdobył ten tytuł po raz drugi. Pierwszy raz osiągnął ten sukces dwa lata temu, gdy kończył I stopień studiów miejskich. W tym roku zdobył też tytuł Najlepszego Absolwenta UMK dzięki czemu pod jego zdjęciem znajdują się aż trzy "okienka" z jego osiągnięciami!
Krótka relacja z ponownego zawieszenia portretu i przypomnienie sylwetki Najlepszego Absolwenta znajduje się na naszym fanpage'u: https://www.facebook.com/wnozigpumk/
Duże emocje wzbudziły wyniki plebiscytów zorganizowanych przez Samorząd Studencki WNoZiGP UMK.
W tym roku po raz pierwszy ogłoszony został konkurs w kategorii - "Wzorowy" Student. Najwięcej osób zagłosowało na naszego wydziałowego wodzireja (kto pamięta Bal Wydziału z zeszłego roku?)! W tej kategorii zwyciężył nieprzeciętnie aktywny, koleżeński, sympatyczny i prawie zawsze uśmiechnięty - Daniel Borodeńko!
Po raz drugi przyznawany został tytuł "Najlepszego Mówcy" wśród nauczycieli akademickich naszego wydziału. W tej kategorii konkurencja była bardzo duża i nie łatwo było wyłonić zwycięzcę. Pierwsze miejsce za cytat. "w tym układzie" powędrowało do dr hab. Romana Rudnickiego, prof. UMK.
Najsympatyczniejszym Wykładowcą w tym roku akademickim została bezkonkurencyjna Prodziekanka - dr Ania Dubownik. Po raz piąty z rzędu, nie miał sobie równych Najbardziej Wymagający wśród wydziałowych nauczycieli akademickich - dr hab. Rafał Kot, prof. UMK.
W trakcie Dnia Wydziału ogłoszone zostały wyniki następujących konkursów.
W konkursie "Poszlaki ze szlaku" należało 10 miejsc z toruńskich szlaków - pieszych i rowerowych. Oczywiście, ze względu na pandemię, można było to zrobić nie wychodząc z domu - za pomocą wirtualnych spacerów Street View. Konkurs nie był łatwy, a niektóre miejsca były dosyć zagadkowe. Niemniej jednak pierwsza osoba, która odnalazła wszystkie lokacje przysłała wyniki już po 53 minutach od rozpoczęcia konkursu! Tą osobą jest Krzysztof Filipkowski - student geoinformacji środowiskowej!
Drugie miejsce zdobył nasz pracownik - mgr Marcin Sykuła, a na trzeciej pozycji uplasował się absolwent naszego wydziału - Piotr Balmas. Wszystkim Panom gratulujemy!
Konkurs "Synoptyk Wydziału" (przewodniczący Jury i główny organizator - dr hab. Andrzej Araźny, prof. UMK) przeznaczony był dla osób, które są w stanie przewidzieć, z kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem, temperaturę powietrza z dokładnością do 0,1°C! Z całą pewnością należy do nich zwyciężczyni konkursu - studentka turystyki i rekreacji - Izabela Derkowska.
Z okazji Dnia Wydziału ogłoszony został tez "casting" na nowe projekty koszulek wydziałowych. Jury wyłoniło zwycięzcę - Paulinę Śmigielską za projekt "Róża wiatrów". Drugie miejsce zdobyła koszulka "Taste of soil science" - Włodzimierza Wysockiego, a trzecie - "Prof. Galon i jego siatki" Marcina Sykuły.
W trakcie obchodów można było wziąć udział w turniejach on-line kilku "sportów mentalnych" (organizacja: dr Olga Smoleńska oraz Kamil Pacyniak). W turnieju szachowym wzięło udział aż 37 zawodników a najlepsze miejsce wśród studentów zajęła Agnieszka Drążkowska (Sport i Wellness). W scrabblach niepokonany okazał się Łukasz Stylski (TiR). W turnieju warcabowym najwyższe wśród studentów miejsce na podium zajęła Angelika Kołodziejska (Sport i Wellness), W trakcie zawodów można było dokonywać dobrowolnych wpłat na leczenie Wojtusia Howisa z Galewic. Udało się zebrać 300 zł.
Dzień Wydziału to również dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Tegoroczną prelekcję on-line na temat greckich przygód w animacji czasu wolnego wygłosił nasz student - Daniel Borodeńko.
W godzinach popołudniowych miał miejsc "Quiz o wszystkim i o niczym" (platforma Kahoot). W quizie kilkunastu zawodników odpowiadało na 40 pytań. Pierwsze miejsce zajął dr hab. Marcin Świtoniak, prof.UMK (wśród wykładowców) i Adam Zybura (wśród studentów). Ostatnią aktywnością był teleturniej "Najlepszy z dziesięciu" (platforma zoom) gdzie zwyciężył dr Czesław Adamiak w klasyfikacji indywidualnej oraz zespół wykładowców: dr Czesław Adamiak, dr Anna Dubownik, dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK, dr Barbara Szyda, dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK - w klasyfikacji drużynowej. Walka była zacięta, a wykładowców w trakcie dogrywki uratowała wiedza i refleks dr Barbary Szydy.
Na zakończenie - przypominamy - ciągle aktualny wiersz napisany z okazji zeszłorocznego Dnia Wydziału przez dr hab. Rafała Kota, prof. UMK:
NA WYDZIALE....
Rafał Kot
Gdzie uznanie mój Dziekanie? za co pytasz - za działanie,
Za studentów wychowanie, by ta młodzież pilną była i Wydziału nie hańbiła
Za studentów nauczanie, by nie obce były książka, wiedza, studiowanie.
Bo ta młodzież nie ma wiedzieć, gdzie na półce w Lidlu sól zalega lub jak nalać piwa z kega.
Albo jak się przypodobać prezesowi, co na tronie w biurze siedzi, gdy mam długie, zgrabne nogi?
Ale mają Oni znać, ważne prace geografów i turystów i planistów oraz innych specjalistów
Mają umieć i rozumieć GIS narzędzia i co oznacza ta dymensja!
Nie zaś ufać czynom magów, co Im w głowach tylko czadzą
Kiedy za niewiele trójkę, a za nieco więcej piątkę do USOS-a wstawią
Nie zaś słuchać rad szamanów, co im w głowach tylko mącą,
Że nie ważne obowiązki, tylko PRACA w czwartki, wtorki, by zarobić trochę forsy.
A że forsa to jest marna i niewiele w życiu warta, bo rozpływa się gwałtownie,
Na warunki, party, spodnie, i po czasie, nic w kieszeni nie zostanie
Tego nikt Im już nie zdradza, bo tak sprytni się bogacą, gdy władają czasem Żaka.
Ja tłumaczę tej młodzieży, że najlepsze w życiu całym to są czasy studiowania,
Kiedy przyjaźń, prawość czy ambicje trochę więcej w życiu znaczą.
Żacy mili, coście WNoZiGP długo żyli, co kończycie tę przygodę
Pomyślicie wkrótce z żalem o kolegach, koleżankach,
Terenówkach może jakichś, o wykładzie - tym z Dziekanem.
A po latach, siedząc w domu, zatęsknicie i wzdychając tak stwierdzicie
Jak bym wrócił do Torunia - postudiować - na Wydziale tym przy skale.
PS (fraszka)
Zawsze mogę tutaj wrócić, jeszcze trochę się pouczyć i doktorat swój obronić,
Bo to nie jest trudna rzecz, trzeba dobry pomysł mieć oraz bardzo chcieć.
Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom obchodów gorąco dziękujemy!