Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Program wyborczy kandydata na dziekana WNoZiGP

Zdjęcie ilustracyjne

Szanowni Państwo,
Pracownicy, Studenci oraz Doktoranci
Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Cztery lata temu społeczność akademicka Wydziału Nauk o Ziemi powierzyła mi zaszczytną, ale bardzo odpowiedzialną, funkcję dziekana. Miała to być kadencja pozytywistycznej pracy, umacniania pozycji i potencjału nowopowstałego (w 2012 r.) Wydziału Nauk o Ziemi. Jednak szereg zdarzeń, takich jak: Ustawa 2.0 o Szkolnictwie Wyższym, wprowadzająca m.in. nowe zasady funkcjonowania nauki i uczelni w Polsce, nowy podział dziedzin i dyscyplin naukowych, nową punktację wydawnictw i czasopism, nowy system ewaluacji jednostek (obecnie dyscyplin) oraz reformy w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika wdrażające przepisy Ustawy 2.0, czy też epidemia COVID-19, przyniosły nie tylko szereg wyzwań, ale wręcz zagrożeń dla Naszego Wydziału.
Po niewątpliwym sukcesie, jakim było uzyskanie w 2017 r. kategorii A w ocenie parametrycznej jednostek nauk o Ziemi, musieliśmy przeciwstawić się planom likwidacji Naszego Wydziału. Dzięki jedności i niezłomnej postawie całej społeczności akademickiej Wydziału, pozostaliśmy samodzielną jednostką w strukturach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Złożyliśmy jednak zobowiązanie utrzymania wysokiej pozycji naszych dyscyplin naukowych (uzyskanie kategorii A lub B+ w najbliższej ewaluacji), co jest niezbędnym warunkiem utrzymania statusu Uczelni Badawczej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Jeżeli Państwo doceniacie moją dotychczasową pracę na rzecz Wydziału, chciałbym prosić o Wasze głosy i wsparcie działań, które przedstawiam w poniższym Programie. Moja wizja rozwoju Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK na najbliższe cztery lata wpisuje się w program zaproponowany przez JM Rektora – elekta Pana prof. dr hab. Andrzeja Sokalę: „Uniwersytet badawczy: Kopernikańska tradycja – wyzwania współczesności”. Zyskaliśmy nowe możliwości w ramach Uczelni Badawczej. Musimy na bazie dotychczasowych dokonań budować Wydział nowoczesny, prowadzący badania na światowym poziomie, kształcący absolwentów przygotowanych do wyzwań współczesnego rynku pracy. Wymagać to będzie od nas wszystkich zaangażowania i wzmożonego wysiłku.

Zachęcam do zadawania pytań na spotkaniu on-line w poniedziałek 18 maja br. w godz. 9:00-11:00 oraz udziału w głosowaniu w tym samym dniu w godz. 12:00-16:00.

Z wyrazami szacunku,
Marek Kejna

PROGRAM NA LATA 2020-2024

pozostałe wiadomości