Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na Kujawsko-Pomorski Dzień GIS

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu zaprasza w środę 20 listopada 2024 roku na XXIII Kujawsko-Pomorski Dzień GIS. Sympozjum odbędzie się w godzinach 10:00–14:30 w sali im. Prof. Władysława Niewiarowskiego (1 piętro) gmachu wydziału przy ulicy Lwowskiej 1.

W ramach tegorocznego święta geoinformacji zaplanowano wykłady, prezentacje rozwiązań oraz pokazy praktyczne. W ramach trzech sesji wystąpień przedstawione zostaną przykłady ukierunkowanego wykorzystania narzędzi geoinformatycznych w realizacji monitoringu środowiska przyrodniczego, wdrożone projekty, a także demonstrację rozwiązań technicznych służących pozyskiwaniu geodanych.

Szczegółowy program tegorocznego Dnia GIS dostępny jest tutaj.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Przybylak w zespole Prezydenta Torunia

Prezydent Miasta Torunia Zarządzeniem z dnia 5 listopada 2024 r. powołał prof. dr hab. Rajmund Przybylaka na 3-letnią kadencję do pracy w Zespole ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do 2030 r.

Do najważniejszych zadań Zespołu należy m. in. bieżący monitoring realizacja zadań adaptacyjnych w Planie dla miasta Torunia czy identyfikacja zagrożeń wynikających ze zmian klimatu i formułowanie zaleceń dotyczących działań adaptacyjnych w mieście.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Staż badawczy w Aberdeen

W październiku doktorantka - Agata Lewandowska - odbyła staż badawczy na University of Aberdeen (Szkocja). Wyjazd, finansowany ze środków IMSERTu, był okazją do m.in. przeprowadzenia badań związanych z realizacją pracy doktorskiej dotyczącej sprawiedliwej transformacji na obszarach wiejskich (promotorzy: prof. dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk i dr Piotr Niewiadomski). 

W ramach wizyty przeprowadzone zostały badania terenowe na obszarze Aberdeenshire, które pozwoliły zobaczyć jak różnorodne mogą być obszary wiejskie. Badania obejmowały też analizę dostępności transportowej - wszystkie miejsca odwiedzane były z pomocą publicznych środków transportu.

Wyjazd był okazją do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak: spotkanie lokalnych organizacji pozarządowych z Scotland’s Just Transition Commission, warsztatach State of The Coast and Marine Planning Game czy SPRINGBOARD Local assembly for creative climate action. Wydarzenia te umożliwiły poznanie i przeprowadzenie wywiadów z osobami związanymi z ruchem na rzecz sprawiedliwej transformacji obszarów wiejskich w Szkocji. 

Pobyt na University of Aberdeen był również okazją do poznania i wymienienia doświadczeń z pracownikami Department of Geography and Enviroment, uczestniczenia w wykładach dotyczących m.in. odnawialnych źródeł energii i przedstawienia prezentacji na seminarium na temat transformacji energetycznej w Polsce. 

fot. materiały nadesłane

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowi pracownicy na WNoZiGP

W nowym roku akademickim do zespołu pracowników badawczo-dydaktycznych dołączyli dr inż. Przemysław Sala (Katedra Geologii i Hydrogeologii) oraz dr Sławomir Sulik (Katedra Meteorologii i Klimatologii).

Dr inż. Przemysław Sala ukończył studia magisterskie na kierunkach Geologia na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Górnictwo i Geologia na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Następnie podjął studia doktoranckie w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2023 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Geneza hiatusów w naciekach jaskiniowych – studium na wybranych przykładach”. Rozprawa doktorska została wyróżniona przez Radę Dyscypliny Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematyka naukowa podejmowana przez dr. inż. P. Salę związana jest z zagadnieniami dotyczącymi geologii krasu, speleogenezy oraz sedymentacji słodkowodnych skał węglanowych. W szczególności swoje zainteresowania naukowe realizuję poprzez analizę procesów odpowiedzialnych za chemiczną oraz mechaniczną destrukcję nacieków jaskiniowych, trawertynów i martwic wapiennych. Badania prowadził dotychczas m. in. na obszarze Tatr Niżnych, Słowackiego Krasu, jak również Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dotychczas był wykonawcą w dwóch projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Ich tematyka dotyczyła rekonstrukcji zdarzeń paleosejsmicznych oraz obecności luk stratygraficznych zapisanych w profilach nacieków jaskiniowych. Dr inż. P. Sala był również kierownikiem projektu „Pochodzenie i migracja siarczanów w wodach strefy wadycznej krasu węglanowego” finansowanego w ramach działania Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza UJ. Aktualnie jest kierownikiem projektu NCN MINIATURA pt. „Warunki krystalizacji permskich kalcytowych wypełnień krasowych określone z zastosowaniem inkluzji fluidalnych”. Wyniki dotychczasowych badań prowadzonych przez dr. inż. P. Salę były publikowane w czasopismach naukowych o randze międzynarodowej. W trakcie studiów doktoranckich odbywał staże zagraniczne m. in. w Instytucie Badań Jądrowych Węgierskiej Akademii Nauk w Debreczynie (Węgry), jak również w Instytucie Geologii na Uniwersytecie w Innsbrucku (Innsbruck Quaternary Research Group, Austria). W minionych latach wielokrotnie brał czynny udział w wydarzeniach o charakterze popularnonaukowym (m. in. Festiwal Nauki oraz Małopolska Noc Naukowców). Był również współorganizatorem dwóch konferencji (Sympozjów Speleologicznych) o zasięgu krajowym . Ponadto w roku akademickim 2023/2024 był również opiekunem naukowym projektu „Uwarunkowania geologiczne krasowego odwodnienia masywu Kanin w Alpach Julijskich (Słowenia)” realizowanego w ramach projektu „Zespołowa aktywność naukowa studentów”.

Dr Sławomir Sulik ukończył studia na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2019 roku. W październiku 2020 roku został przyjęty do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych „Academia Scientarium Thoruniensis” UMK, którą ukończył w bieżącym roku. W ramach Szkoły Doktorskiej S. Sulik prowadził badania naukowe nad burzami i wyładowaniami atmosferycznymi. Jest autorem lub współautorem 8 artykułów naukowych. Artykuły te zostały opublikowane w renomowanych czasopismach, np. Weather and Climate Extremes. Wyniki swoich badań referował na konferencjach krajowych i zagranicznych. Przez cały czas aktywnie poszerzał swoją wiedzę i umiejętności. Uczestniczył w szkoleniach i warsztatach z zakresu informatyki (programy GIS, programowanie w języku R, modelowanie, zobrazowania satelitarne). Ukończył szkołę  Forecasting Severe Convection, zorganizowaną przez przez European Severe Storms Laboratory w Wiener Neustad w Austrii. Realizuje także Program Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego w zakresie zmian użytkowania ziemi w Stacji w Koniczynce. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geofizycznego (Oddział Pomorski) oraz działa w Stowarzyszeniu Polscy Łowcy Burz „Skywarn Polska” w roli prognosty. Jego prognozy wystąpienia burz na podstawie wyliczanych parametrów konwekcyjnych są dostępne w internecie na stronie Stowarzyszenia.

Nowym pracownikom życzymy wielu sukcesów naukowych i dydaktycznych!

fot. materiały nadesłane

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Obrona doktoratu mgr inż. Andrzeja Dubiniewicza

W dniu 7 listopada 2024 r. na posiedzeniu Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Pan Andrzej Dubiniewicz obronił pracę doktorską pod tytułem „Wpływ zmienności litologicznej wybranych skał węglanowych na potencjalną reaktywność alkaliczną uzyskanych z nich kruszyw”. Promotorem jest dr hab. inż. Marek Rembiś, prof. AGH.

Praca dotyczy oceny reaktywności alkalicznej kruszyw węglanowych pochodzących z różnych formacji geologicznych w Polsce stosowanych do produkcji betonu. Praca ma aspekt naukowy oraz praktyczny i wpisuje się w obszar badań związanych z analizą przydatności kruszyw węglanowych do produkcji betonu. Celem badań było przeprowadzenie charakterystyki petrograficznej kruszyw oraz zbadanie, jakie czynniki wpływają na ich potencjał do wywołania reakcji alkalia-krzemionka, co jest kluczowe dla oceny ich przydatności w produkcji betonu. Wyniki badań mogą przyczynić się do rozwinięcia wiedzy na temat zastosowania kruszyw węglanowych pochodzących z różnych formacji geologicznych w Polsce do produkcji betonu oraz ich potencjalnych korzyści dla przemysłu budowlanego.

Recenzentami  rozprawy byli: Dr hab. inż. Katarzyna Stanienda-Pilecki, prof. Pol. Śl. (Politechnika Śląska), Dr hab. inż. Daria Jóźwiak-Niedźwiedzka, prof. IPPT (Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN) oraz Dr hab. inż. Justyna Katarzyna Zapała-Sławeta, prof. PŚk (Politechnika Świętokrzyska).

Panu dr inż. Andrzejowi Dubiniewiczowi serdecznie Gratulujemy !

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Daniela Szymańska w zespole Ministra Nauki

5 listopada 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało opublikowane zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania założeń do utworzenia bazy czasopism naukowych.

W skład zespołu weszła prof. dr hab. Daniela Szymańska. Do zadań zespołu należy m.in. przeprowadzenie analizy istniejących rozwiązań w zakresie tworzenia i funkcjonowania baz czasopism naukowych, opracowanie propozycji kierunkowych rozwiązań możliwych do zastosowania w bazie w celu zwiększenia rozpoznawalności polskich czasopism naukowych oraz wspierania ich rozwoju oraz opracowanie zakresu danych, które powinny być objęte tworzoną bazą i wymagań niezbędnych do jej
utworzenia.

Zarządzenie jest dostępne na stronie [Ministerstwa Nauki].

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukcesy biegowe pracowników Wydziału w finale Toruńskiej Triady 100-lecia

W drugiej połowie października odbył się finał Toruńskiej Triady 100-lecia, czyli cyklu trzech zawodów biegowych organizowanych w 2024 roku w stulecie polskiego maratonu. W ramach tego wydarzenia zorganizowano biegi uliczne na dystansie 5 km oraz półmaratonu i maratonu. W pierwszej konkurencji prowadzona była klasyfikacja pracowników oraz studentów UMK w Toruniu, oddzielnie kobiet i mężczyzn. W grupie pracowniczek naszego uniwersytetu na trzecim miejscu uplasowała się dr Olga Smoleńska z Zespołu Dydaktycznego Nauk o Kulturze Fizycznej, a drugie miejsce zajęła była kierowniczka Dziekanatu WNoZiGP UMK – Liliana Rynkiewicz, obecnie Kierowniczka Sekretariatu IDUB. Wśród pracowników uniwersytetu pierwsze miejsce zajął dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK z Katedry Geoinformacji i Teledetekcji Środowiska. Wśród studentów w rywalizacji tej udział wzięła także Paulina Piotrowicz – studentka pierwszego stopnia kierunku Turystyka i rekreacja. Na dystansie półmaratonu swój debiut zaliczył Bartłomiej Cerski – student kierunku Geografia i kształtowanie środowiska. Dekoracje medalistów przeprowadziły prorektorki UMK – prof. Joanna Kucharzewska oraz prof. Monika Wałachowska.

Więcej szczegółów tej rywalizacji dostępnych jest na stronie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK.

Zdjęcia – Tomasz Górzyński (UCS UMK).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

The Sixth Global Proximal Soil Sensing Workshop w Belgii

W dniach 14-17 października w Belgii doktorantka @Kinga Milewska uczestniczyła w szóstej edycji warsztatów z zakresu innowacyjnych technik badania gleb. Warsztaty organizowane były przez Uniwersytet w Gandawie w imieniu Grupy Roboczej ds. Proksymalnego Wykrywania Gleby (Working Group on Proximal Soil Sensing - WGPSS), utworzonej w 2008 r. w ramach Międzynarodowej Unii Nauk o Glebie (IUSS). Warsztaty miały na celu omówienie i demonstrację postępów technologicznych w proksymalnym wykrywaniu i badaniu gleby, aby przezwyciężyć utrudnienia związane z tradycyjnym, czasochłonnym pozyskiwaniem danych. Jest to zgodne z założeniem „Mierz więcej, mniej precyzyjnie”, zwiększając zasięg przestrzenny i czasowy, ale kosztem precyzji pomiaru.

W warsztatach wzięli udział uczestnicy ze środowisk akademickich i przemysłowych, zajmujący się między innymi naukami o glebie i środowisku, inżynierią rolniczą, archeologią, kryminalistyką, rozwojem czujników, geofizyką, spektroskopią, agronomią, statystyką przestrzenną i sztuczną inteligencją.

Wyjazd umożliwiony został dzięki środkom Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Minigranty AST.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody za prace dyplomowe

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ogłasza konkurs pn. Nagroda Prezydenta Miasta za związane z Bydgoszczą prace magisterskie i doktorskie, inżynierskie i licencjackie oraz nagroda dla promotorów prac obronionych w roku akademickim 2023/2024.

Przedmiotem konkursu jest wyłonienie prac poruszających problematykę związaną z Bydgoszczą i najlepiej korespondujących z aktualnymi potrzebami miasta, w szczególności w zakresie: promocji, gospodarki lokalnej, kultury i sztuki, tradycji i tożsamości miasta, turystyki, sportu, oświaty, gospodarki przestrzennej, architektury, ochrony środowiska, ochrony zdrowia, transportu oraz innych dyscyplin i obszarów ważnych dla rozwoju miasta.

Termin zgłaszania prac upływa 06.12.2024 roku (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Bydgoszczy).

Szczegóły na stronie internetowej: www.bydgoszcz.pl/najlepszydyplom

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Obrona doktoratu mgr B. Ghazi

18 października 2024 r. na posiedzeniu Rady Dyscypliny Nauk o Ziemi i Środowisku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana mgr Babaka Ghazi, doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Pan doktor Babak Ghazi obronił pracę pod tytułem „The occurrence and causes of floods in Polish lands from the 11th to 18th centuries” napisaną pod opieką naukową prof. dra hab. Rajmunda Przybylaka oraz promotorki pomocniczej dr Aleksandry Pospieszyńskiej. Rozprawa dotyczyła oceny intensywności, przyczyn i częstości występowania powodzi na ziemiach polskich w okresie od XI do XVIII w i była realizowana w ramach grantu NCN "Występowanie ekstremalnych zdarzeń pogodowych, klimatycznych i wodnych w Polsce w okresie od XI do XVIII wieku w świetle danych pośrednich". Recenzentami byli: prof. dr hab. Joanna Wibig (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Zbigniew Ustrnul (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr hab. Artur Magnuszewski, prof. UW (Uniwersytet Warszawski).

Pan doktor Babak Ghazi pochodzi z Iranu. Ukończył studia magisterskie z inżynierii lądowej na Uniwersytecie Azad w Iranie w 2017 roku. Praca magisterska, z wynikiem 19,0 na 20 (ocena doskonała), została wybrana jako jedna z najlepszych prac na wydziale. Od początku studiów doktoranckich w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych „Academia Scientarium Thoruniensis” UMK opublikował ponad 10 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych, takich jak m. in. Nature Scientific Reports, Journal of Hydrology i Journal of Hydrology: Regional Studies. 

Jego osiągnięcia naukowe w Web of Science to: 12 artykułów (11 z nich od 2022 r.), indeks Hirscha 5 oraz 71 cytowań.

W wolnym czasie interesuje się fotografią, wspinaczką górską, pływaniem i jazdą na rowerze.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr hab. Paweł Wiśniewski, prof. UMK w zespole doradczym Ministra

14 października 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Nauki zostało opublikowane zarządzenie w sprawie powołania Zespołu doradczego do oceny ofert złożonych w ramach projektu „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”, realizowanego w ramach Działania 01.05 Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (Dz. Urz. Ministra Nauki 2024 poz. 83).

W skład zespołu wszedł pracownik Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, dr hab. Paweł Wiśniewski, prof. UMK, kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej i Turyzmu. Do zadań zespołu należy m.in. ocena merytoryczna ofert złożonych w ramach projektu oraz przedstawienie Ministrowi Nauki listy ofert rekomendowanych do dofinansowania wraz z określeniem proponowanej wysokości dofinansowania.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O innowacyjnych badaniach jezior

W dn. 10 października grupa pracowników naszego Wydziału wzięła udział w konferencji „Automatyzacja monitoringu zasobów wodnych”, która odbyła się w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach. Wydarzenie było doskonałą okazją do dyskusji na temat ochrony zasobów wodnych i roli nowoczesnych technologii w monitoringu środowiska pomiędzy przedstawicielami nauki, samorządów, zarządów Parków Narodowych i Krajobrazowych oraz innowacyjnego biznesu.

W trakcie konferencji dr Marcin Nowak z Katedry Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej wraz z Rafałem Kowalczykiem z wrocławskiej firmy K.F. Robotics zaprezentowali wyniki swoich prac nad autorskim rozwiązaniem innowacyjnego, zdalnego systemu monitoringu jakości wody w jeziorach.

Przeprowadzono również obszerny panel dyskusyjny, którego tematem były m. in. metody i wyzwania w monitoringu jakości wody jezior i zbiorników. Ze strony naszego Wydziału wzięli w nim udział prof. Włodzimierz Marszelewski z Katedry Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej oraz dr Adam Solarczyk z Laboratorium Analiz Środowiskowych.

Dziękujemy organizatorom konferencji, firmie Waterly i spółce celowej UMK Startova.pl za zaproszenie. Zaraz po zakończeniu obrad, Marcin Nowak i Rafał Kowalczyk udali się ze swoją platformą pomiarową na Pojezierze Brodnickie, gdzie przez kolejne dni, dzięki uprzejmości i pomocy Brodnickiego Parku Krajobrazowego prowadzili badania wybranych jezior.

(zdjęcia: Waterly, Startova, Marcin Nowak)

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Oferta ubezpieczeniowa UMK

Serdecznie zachęcamy wszystkich studentów, doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu do zawierania ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków wraz z rozszerzeniem o OC praktyk studenckich i OC w życiu prywatnym na rok akademicki 2024/2025. Program został przygotowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z brokerem Mentor S.A.
 
Koszt ubezpieczenia to jedyne 41,00 zł (składka za 12 miesięcy) za osobę.
Suma ubezpieczenia NNW 40 000,00 zł
Suma ubezpieczenia OC z rozszerzeniem o OC Praktyk Studenckich 40 000,00 zł, z podlimitem 20 000,00 zł na OC w życiu prywatnym
Ubezpieczyciel: INTERRISK TU S.A.
 
Do zawarcia polisy wystarczy:
- wejście na stronę: umk.mentor.pl
- wypełnienie formularza
- opłacenie składki (możliwość opłaty przelewem lub BLIKiem)
Po wykonaniu tych kilku kroków student, doktorant otrzymuje na swojego maila certyfikat potwierdzający ochronę ubezpieczeniową.
 
Wszelkie szczegóły i możliwość zawarcia ubezpieczenia znajdą Państwo na stronie:www.umk.mentor.pl

więcej informacji

Archiwum