Badania
Głównymi obszarami badań prowadzonych w Polsce są: dolina dolnej Wisły, dorzecze Drwęcy i rzek Przymorza, gdzie realizuje się prace związane z: analizami reżimu termicznego rzek i jezior oraz oceną wpływu zmian klimatycznych na temperatury wód, monitorowaniem powodzi i okresów suszy w celu lepszego zrozumienia ich wpływu na gospodarkę wodną regionu, badaniami zmienności pokrywy lodowej na jeziorach północnej Polski w kontekście zmian klimatycznych, analizą przebiegu zjawisk lodowych i towarzyszących im procesów, takich jak zagrożenie zatorowe na dolnej Wiśle, monitorowanie parametrów fizykochemicznych ekosystemów jeziornych, zastosowaniem technik teledetekcyjnych oraz metod bezzałogowych w badaniach hydrologicznych.
Ważnym nurtem w działalności Katedry są badania kriosfery prowadzone na Spitsbergenie. Są to m.in. stałe badania w ramach monitoringu glacjologiczngo, hydrologicznego, wieloletniej zmarzliny i meteorologicznego. Badaniami w obszarze Spitsbergenu objęte są przede wszystkim takie komponenty jak: lodowce, pokrywa śnieżna, wieloletnia zmarzlina i rzeki proglacjalne. Większość badań oparta jest o bezpośrednie pomiary terenowe prowadzone w tym regionie w sposób ciągły od 1996 roku. Dotyczą one głównie ablacji, akumulacji śniegu bilansu masy lodowców oraz wielkości odpływu z lodowców, a także standardowe badania miąższości i termiki warstwy czynnej oraz monitoring meteorologiczny. Ważną częścią badań jest prowadzony w Polsce monitoring przebiegu zjawisk lodowych i towarzyszących im procesów: zagrożenia zatorowego na dolnej Wiśle, zmian reżimu lodowego rzek i jezior oraz ich przyczyn.
W ramach Katedry prowadzony jest Zintegrowany Monitoring Środowiska Przyrodniczego w Koniczynce w zakresie hydrologii.
W Katedrze realizowane prowadzone są od wielu lat badania o charakterze aplikacyjnym w ramach współpracy z otoczeniem gospodarczym. W latach 2011 – 2017 dotyczyły one hydrologii i gospodarki wodnej na obszarach Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego i Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Od 2023 roku są one wykonywane są ekspertyzy, badania i analizy lokalizacyjne dla obiektu jądrowego – reaktora typu BWRX-300, którego budowę planuje Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o. w małopolskich Stawach Monowskich. Pracownicy Katedry wielokrotnie wykonywali ekspertyzy dla samorządów lokalnych, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, a także występowali w roli biegłych sądowych jako autorzy opinii w zakresie gospodarki wodnej i prawnego charakteru wód.