Historia
Historia Katedry
Powstanie Zakładu Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej w Instytucie Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dnia 1 lutego 2007 roku w Instytucie Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczął swoją działalność pod nową nazwą, Zakład Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej, funkcjonujący w ciągu ostatnich czterech lat jako Zakład Teledetekcji i Kartografii. Decyzją JM Rektora i Senatu UMK, na wniosek autora niniejszej notatki, powołano Zakład, który ma już kilkunastoletnią historię.
Gdy przyjrzymy się dorobkowi naukowemu niektórych pracowników Instytutu Geografii, dotyczącemu zwłaszcza zagadnień kartograficznych, to okaże się, że historia ta sięga w znacznie bardziej odległą przeszłość. Warto w tym miejscu przypomnieć działalność naukowo-dydaktyczną kilku profesorów, przede wszystkim Rajmunda Galona, którego książka pt. Siatki kartograficzne (z podtytułem Podręcznik praktyczny dla geografów), opublikowana po raz pierwszy w 1951 roku, doczekała się kilku wydań (1968, 1974, 1982, 1996), Zygmunta Churskiego, jako współautora tych Siatek…. a także Stefana Majdanowskiego, wraz z jego często później cytowanymi pracami na temat krzywej hipsograficznej Polski i dorzeczy rzek (1952) oraz krzywej hipsograficznej jako kryterium oceny generalizacji i doboru poziomic (1958).
Oprócz działalności naukowo-dydaktycznej i popularyzatorskiej, bardzo ważna była również ich działalność organizacyjna. Nie ulega wątpliwości, że obecne bardzo bogate zbiory kartograficzne Instytutu Geografii i Biblioteki Uniwersyteckiej, stanowiące niezbędne zaplecze dla Zakładu, są efektem wielo-letniej działalności i kontaktów zagranicznych wymienionych tu, jak również jeszcze kilku innych pracowników UMK.
Pisząc na temat kształtowania się dzisiejszego Zakładu, należy wspomnieć o początkach zastosowań metod fotointerpretacyjnych i teledetekcyjnych w badaniach geograficznych (prof. Zygmunt Churski), co miało miejsce jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku.
Największe zainteresowanie wykorzystaniem tych metod, niemal od samego początku pracy naukowo-dydaktycznej (lata siedemdziesiąte), wykazywał Mieczysław Sinkiewicz. Jego niemal roczny staż naukowy (1982) we Francji zaowocował ukończeniem rozprawy doktorskiej (1983), licznymi publikacjami oraz powołaniem w październiku 1990 roku Pracowni Teledetekcji.
To właśnie wtedy, a więc niemal 17 lat temu, należy dopatrywać się początków dzisiejszego Zakładu. Ta jedno-osobowa Pracownia Teledetekcji (dr M. Sinkiewicz) funkcjonowała przy Zakładzie Geografii Fizycznej i Paleogeografii Czwartorzędu, którym kierował prof. Władysław Niewiarowski, zawsze bardzo pozytywnie odnoszący się do inicjatyw, wy-chodzących od młodszych pracowników naukowych. Również wtedy powstały w Pracowni pierwsze trzy prace magisterskie wykorzystujące metody fotointerpretacyjne i teledetekcyjne.
Cztery lata później, w październiku 1994 r. Pracownię Teledetekcji przemianowano na Pracownię Teledetekcji i Kartografii, a jej skład powiększono o piszącego te słowa.
Po śmierci Mieczysława Sinkiewicza w 1995 roku Pracownia przeniesiona została z siedziby głównej Instytutu Geografii (mieszczącej się przy ul. A. Fredry 8) do budynku przy ul. J. Gagarina 5. Pod formalną opieką dyrektora Instytutu prof. Z. Churskiego, a od 1997 roku prof. Jana Falkowskiego, Pracownia stopniowo powiększała się personalnie i funkcjonowała w składzie: dr Zenon Kozieł, dr inż. Ryszard Dorożyński (były pracownik Wyższej Szkoły Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu), mgr Mieczysław Kunz, mgr Małgorzata Luc i mgr Anna Świercz-Prusiecka. Przez okres trzech lat (1994-1996), w Pracowni zatrudnione były także mgr Elżbieta Grzelak oraz mgr Anna Bahrynowska. W latach 1998 i 1999 funkcję kierownika Pracowni sprawował dr hab. Mieczysław Banach z IGiPZ PAN, natomiast po jego przejściu do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku, funkcję tę pełnił dr Zenon Kozieł (2000-2002). Zainicjowane przez niżej podpisanego wykłady z systemów informacji geograficznej, wprowadzone do programu studiów w Instytucie Geografii UMK od 1994 roku, wpłynęły na wzrost zainteresowania studentów problematyką kartograficzną oraz geoinformacyjną. W Instytucie Geografii postanowiono zatem rozszerzyć zakres dotychczasowych specjalizacji, włącznie z możliwością pisania prac dyplomowych. W dniu 1 maja 2003 roku na kierownika Pracowni Teledetekcji i Kartografii powołano prof. Andrzeja Ciołkosza z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie, a 1 lipca tegoż roku Pracownię przemianowano na Zakład. Kilka miesięcy później, z początkiem roku akademickiego, na kierunku Geografia uruchomiona została specjalizacja i seminarium magisterskie o profilu kartograficznym i teledetekcyjnym. Dotychczas Zakład pod formalną opieką prof. Andrzeja Ciołkosza wypromował jedenastu magistrów, a obecnie na V roku specjalizacji jest dziewięciu magistrantów.
Wobec zaistniałych zmian kadrowych (w Zakładzie m.in. przestał pracować prof. A. Ciołkosz), na wniosek Rady Instytutu kierowanie Zakładem od 1 października 2006 r. powierzono dr hab. Zenonowi Koziełowi. Spowodowało to między innymi zmianę tematyki seminarium specjalizacyjnego. Została ona bardziej ukierunkowana na zagadnienia kartograficzne, zwłaszcza metodyczno-redakcyjne, będące podstawą prawidłowego rozwoju i funkcjonowania systemów geoinformacyjnych.
Zakład liczy obecnie pięcioro pracowników, natomiast na IV roku specjalizacji jest dziesięcioro studentów. Biorąc pod uwagę fakt zapisania się na specjalizację kolejnej grupy jedenastu osób spośród studentów III roku (co potwierdza zainteresowanie kierunkiem kartograficzno-geoinformacyjnym), awanse i kolejne stopnie naukowe pracowników, a także dobre warunki lokalowe (od 1 października 2006 roku Instytut Geografii UMK funkcjonuje w nowym gmachu przy ul. J. Gagarina 9), należy wyrazić przekonanie, że przyszłość Zakładu rysuje się optymistycznie. Jest nadzieja, że poprzez realizację określonych prac, a także kształcenie kolejnych roczników studentów i kadr, już w niedalekiej przyszłości zasłuży on na miano nowoczesnego laboratorium geomatyki.
———————–
Zenon Kozieł, 2007, Powstanie Zakładu Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej w Instytucie Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Polski Przegląd Kartograficzny”, T. 39, nr 2, s. 195-196.
Powstanie Laboratorium Geomatyki i Kartografii na Wydziale Nauk o Ziemi UMK w Toruniu
W dniu 1 września 2012 roku, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w miejsce funkcjonującego od 1946 roku Instytutu Geografii, powołany został Wydział Nauk o Ziemi. Planowana już od dłuższego czasu zmiana struktury dotychczasowego Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, dokonała się po sześćdziesięciu latach (od 1952 roku), wspólnej działalności biologów i geografów na jednym wydziale. Wobec zaistniałych przekształceń, od 1 stycznia 2013 roku zmianie uległa również struktura nowego – siedemnastego na UMK wydziału, polegająca między innymi na połączeniu zakładów i pracowni w większe jednostki organizacyjne, tj. katedry. Wydział Nauk o Ziemi tworzy obecnie siedem katedr oraz jedno laboratorium. Wobec braku minimum dwóch samodzielnych pracowników naukowych (wymóg formalny do utworzenia katedry), na bazie działającego dotąd Zakładu Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej*, powstało Laboratorium Geomatyki i Kartografii (LGiK). Laboratorium to tworzy obecnie zespół pięciu, zatrudnionych w pełnym wymiarze pracowników naukowo-dydaktycznych, a także jedna doktorantka. W strukturze dotychczasowego Zakładu, przez cztery miesiące, znajdowały się także Zbiory Kartograficzne wydziału, jednakże od 1 stycznia 2013 roku, zbiory te, w połączeniu z Pracownią Reprografii, funkcjonują jako wydziałowa Pracownia Zbiorów Kartograficznych i Reprografii Cyfrowej, podlegająca bezpośrednio dziekanowi wydziału.
W funkcjonującym od 2003 roku Zakładzie, wypromowanych zostało 65 magistrów geografii, ze specjalnością kartograficzno-geoinformacyjną (19 pod kier. prof. dr hab. A. Ciołkosza i 46 pod kier. dr hab. Z. Kozieła). Obecnie, na I i II roku specjalizacji kształci się 19 osób. Dodać należy, że w LGiK realizowane są trzy prace doktorskie, których ukończenie przewidywane jest w najbliższych kilku latach, zaś powiększenie kadry naukowo-dydaktycznej o jeszcze jednego, samodzielnego pracownika naukowego sprawi, że laboratorium będzie mogło przekształcić się w katedrę. Aktywne działania władz wydziału, zmierzające do powołania od 2013 roku „GEOINFORMACJI ŚRODOWISKOWEJ” jako nowego kierunku studiów drugiego stopnia, dają nadzieję na jeszcze większe zintensyfikowanie prac naukowo-badawczych oraz powiększenie składu kadry naukowo-dydaktycznej przyszłej Katedry Geomatyki i Kartografii.
———————–
Powstanie Katedry Geomatyki i Kartografii na Wydziale Nauk o Ziemi UMK w Toruniu
- potencjału osobowego, gwarantującego w perspektywie przynajmniej kilkunastu lat dalszy, pozytywny rozwój Katedry;
- zaplecza w postaci zbiorów kartograficznych, specjalistycznego sprzętu oraz komputerowych pracowni dydaktycznych;
- historii, a także dotychczasowego dorobku naukowo-dydaktycznego pracowników Katedry (2).
- cyfrowy aparat fotograficzny marki Sony NEX-7 (o matrycy 24,3 Mpx z wymienną optyką);
- cyfrową kamerę video Sony, umożliwiająca nagrywanie obrazu i dźwięku w jakości Full HD;
- kamerę zmierzchową, umożliwiającą wykonywanie zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych;
- kamerę wielospektralną Mini-MCA6 TETRACAM (o matrycy 1,3 Mpx), rejestrującą w 6-ciu zakresach spektralnych (470, 550, 660, 760, 800 oraz 950 nm); a także,
- kamerę termalną FLIR TAU 640 o matrycy 640×480 pikseli z wymienną optyką.