Oprogramowanie

Programy własne (wspierające zadania Pracowni) oraz oprogramowanie Open Source.
 
Prezentujemy oprogramowanie należące w szczególności do grupy Open Source (Otwarte Oprogramowanie - dosłownie Otwarte żródła, pokrewne pojęcie Wolne Oprogramowanie ang. Free Software) - jest to ruch programistów i użytkowników komputerów zaangażowanych w działania na rzecz swobodnego dostępu do oprogramowania przez ogół użytkowników.
Jeśli znasz tego typu oprogramowanie i chciałbyś się nim podzielić z innymi zapraszam do współpracy!
 
GRADISTAT 5.11 PL beta 
Kategoria: Narzędzia geograficzne - sedymentologia
Producent: WWJ i in.
Licencja: bezpłatna (GNU General Public License)
Wielkość: ~6 MB Pobierz
GRADISTAT w wersji 5.11 PL beta to Pakiet Analiz Statystycznych i Graficznej Prezentacji Rozkładu Uziarnienia Nieskonsolidowanych Osadów Mechanicznego Rozdziału na Sitach oraz Automatycznego Pomiaru Analizatorem Laserowym
Program jest kompilacją kilku ciekawych rozwiązań pozwalających w pełni wykorzystać możliwości arkusza kalkulacyjnego. Program pozwala dokonać analiz statystycznych i graficznej prezentacji rozkładu uziarnienia nieskonsolidowanych osadów mechanicznego rozdziału na sitach oraz przy pomocy automatycznego pomiaru analizatorem laserowym, pozwala także na wstępne oszacowanie typu środowiska oraz jego dynamiki. Program udostępnia wyniki obliczone metodami momentów oraz Folka i Warda. Dzieli osady wg użytych podziałów na frakcje i podfrakcje. W przypadku metody graficznej Folka i Warda zastosowano interpolację zaproponowaną przez tych autorów. Program, dzięki funkcjom Excela, pozwala na grupowanie próbek i analizowanie tych grup w sposób zautomatyzowany. Program pozwala na automatyczne wczytanie danych z analizatora laserowego Analysette 22.
 
ReactOS 
Kategoria: Systemy operacyjne
Producent: ReactOS Fundation
Licencja: bezpłatna (GNU General Public License)
Wielkość: ~75 MB Pobierz
ReactOS(R) projekt jest bezpłatnym, dostępnym dla każdego systemem operacyjnym, dążącym w wyglądzie i kompatybilności do płatnego monopolisty Microsoft(R). Windows(R) XP.
Na dzień dzisiejszy jest dostępna wersja alpha (0.3.16) ... oczekujemy wersji 0.5, która bedzie nadawała się już do użytku codziennego.
 
Apache OpenOffice PL 
Kategoria: Pakiety biurowe
Producent: Ux Systems
Licencja: bezpłatna (GNU General Public License)
Wielkość: ~82 MB Pobierz
System operacyjny: Windows, GNU/Linux
Odmiana popularnego pakietu biurowego OpenOffice, rozwijana przez fundację Apache. Jest to jeden z najpoważniejszych (obok płatnego pakietu StarOffice) konkurentów MS Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Warto też zwrócić uwagę na takie moduły jak: edytor HTML czy też moduł do tworzenia wzorów matematycznych Formuła. Umożliwia m. in.: eksport do PDF, zawiera również ulepszone filtry formatów MS Office jak również wsparcie dla dokumentów MS Office 2003 (XML). Od wersji 2.0 natywnie obsługiwany jest już format OpenDocument. 
 
avast! Home PL 
Kategoria: Programy antywirusowe
Producent: ALWIL Software
Licencja: bezpłatna (freeware), z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Wielkość: ~9 MB Pobierz Rejestracja , dostępny również w dobreprogramy.pl
System operacyjny: Windows, GNU/Linux
 
Dobry i bezpłatny (do zastostosowañ domowych) program antywirusowy czeskiej firmy ALWIL działającej na rynku od 1988 roku. Jego siłą w porównaniu do innych bezpłatnych rozwiązań jest pełnowartościowość. Program może pracować rezydentnie, skanowanować pamięć i wszelkie dyski ale także skanuje pocztę oraz wyposażony został w moduł automatycznej aktualizacji. Ciekawą stroną programu jest również jego interfejs, przypominający raczej odtwarzacz MP3 niż pakiet antywirusowy, dodatkowo istnieje możliwość zmiany skórek.Uwaga!Po zainstalowaniu programu należy poprzez stronę www dokonać jego bezpłatnej rejestracji w przeciwnym wypadku pozostanie korzystać z 60 dniowego dema.
 
GIMP
Kategoria: Tworzenie i edycja grafiki rastrowej
Producent: Peter Mattis & Spencer Kimball
Licencja: bezpłatna (GNU General Public License)
Wielkość: ~7 MB Pobierz
System operacyjny: Windows, GNU/Linux
Bardzo popularny wśród użytkowników systemu Linux program zdobywa sobie coraz większe rzesze zwolenników pośród użytkowników pracujących w środowisku Windows. Jest to bardzo dobra aplikacja będąca alternatywą dla „wielkich” - Adobe Photoshopa i Corel Photopainta. Niewątpliwie największym atutem GIMPa jest jego dostępność za darmo co w porównaniu z wymienionymi konkurentami kosztującymi niemało, stawia go w bardzo dobrej pozycji wyjściowej. Na kosztach atuty GIMPa się jednak nie kończą, a program skutecznie zadaje kłam opiniom, że darmowe musi być gorszej jakości. Program wymaga wcześniejszej instalacji bibliotek GTK+.
 
 
Inkscape
Kategoria: Tworzenie i edycja grafiki wektorowej
Producent: Inkscape Team
Licencja: bezpłatna (GNU General Public License)
Wielkość: ~8 MB Pobierz
System operacyjny: Windows, GNU/Linux
Bezpłatny program do grafiki wektorowej stworzony przez część programistów tworzących wcześniej Sodipodi. Inkscape również bazuje na stworzonym przez W3C formacie SVG opisującym statyczną i animowaną grafikę dwuwymiarową. W stosunku do swojego "kuzyna" Inkscape jest jednak bardziej dopracowany i posiada dużo wygodniejszy interfejs. Tak jak każdy pełnowartościowy program tego typu oferuje możliwość pracy z krzywymi, obiektami, tektem itp., przy wykorzystaniu grafiki rastrowej, gradienów, grupowania obiektów i obsługi kanału alfa dla uzyskania przezroczystości. Podobnie jak w Sodipodi głównym mankamentem programu brak obsługi popularnego formatu CDR, choć lista obsługiwanych formatów graficznych jest większa.
 
 
Geographic Resources Analysis Support System (GRASS)
Kategoria: GIS i analiza geograficzna
Producent: GRASS Development Team
Licencja: bezpłatna (GNU General Public License)
Wielkość: ~30 MB Pobierz
System operacyjny: MacOS X, Windows, GNU/Linux i Unix
GRASS GIS jest darmowym oprogramowaniem GIS będący zintegrowanym systemem (pakietem programów) do analizy danych geograficznych obsługującym rastry, wektory, pozwalającym przetwarzać obrazy lotnicze i satelitarne.
 
Quantum GIS
Kategoria: GIS
Producent: QGIS Development Team
Licencja: bezpłatna (GNU General Public License)
Wielkość: ~30 MB Pobierz
System operacyjny: MacOS X, Windows, GNU/Linux i Unix
Quantum GIS jest przyjaznym dla użytkownika Open Source GIS wspierającym większość popularnych formatów wektorowych, rastrowych i bazodanowych.